Wychowanie: mokry problem.

Mokra plama na dywanie, kiedy w domu pojawia się szczeniak, to rzecz całkowicie naturalna. Oczywiście możemy się złościć, ale nic to nie da, a jedynie przestraszymy naszego pupila.

Jeśli przyłapiemy psa na siusianiu w domu absolutnie nie powinniśmy go za to karać ani też przeganiać z miejsca gdzie piesek się załatwił. Czworonóg nie zrozumie, że chodzi nam o sikanie w domu. Jedyne co zrozumie, to to, by załatwiać się nie w naszej obecności. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast nagradzanie psiaka, który załatwia się podczas spaceru lub w miejscu do tego przeznaczonego.

Warto pamiętać, że ze szczeniaczkiem jak z dzieckiem. Trzeba obserwować, o jakiej porze dnia pieskowi chce się siku, czy następuje to po zabawie, czy po śnie.I oczywiście po jedzeniu. Z młodym Cavalierem należy wychodzić na krótki spacer nawet co 2-3 godziny. Jeśli posiadamy ogródek to sprawa jest ułatwiona, jednak trzymając psa w mieszkaniu powinniśmy  o tym pamiętać. Zbyt rzadkie spacery zaowocują mokrymi plamami w domu.

Jeśli piesek jest nerwowy, lub często nie ma Cie w domu warto zaopatrzyć się w specjalne maty dla piesków. W trudniejszych przypadkach, polecam zasięgnąć porady u specjalistów zarówno lekarza weterynarii jak i behawiorysty.naprawione