O rasie

Dokładna nazwa rasy to : Cavalier king charles spaniel. Psy znane są ze swoich arystokratycznych korzeni, ponieważ chętnie widywane były na dworach francuskich i angielskich. Posiadaczami tej rasy byli między innymi: : Karol I i II, od którego wzięła się nazwa rasy jak i Elżbieta I, czy Maria Stuart.

Są następcami płochaczy francuskich i hiszpańskich. Należą do IX grupy FCI psów ozdobnych i do towarzystwa. Ich usposobienie jest żywe i wesołe, uwielbiają się bawić. Przywiązują się do członków rodziny, i pozostają im lojalne. Należą do rasy psów uległych, łatwo zaprzyjaźniających się z innymi domowymi zwierzętami.

Dorastają do wysokości około 35 centymetrów, ich masa dochodzi nawet do 8,8 kg, dlatego idealnie nadają się do trzymania w mieszkaniu. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani miejsca, dlatego są wspaniałymi kompanami dla osób starszych jak i dzieci. Dawniej używany był do polowań, dziś jednak jest psem głównie do towarzystwa.

Psy są nie tylko bardzo przyjacielskie, ale także doskonale radzą sobie w terapiach z chorymi. Wykorzystuje się je w terapii dla osób z porażeniem mózgowym lub niepełnosprawnych.

Cavaliery są hodowane głównie do celów wystawowych i reprezentacyjnych.

naprawione