Jakie buty trekkingowe męskie?

męskie buty do trekkingu

Jakie buty trekkingowe męskie?

Wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego może wydawać się wyzwaniem – ilość dostępnych modeli jest ogromna, ale jeśli ktoś dopiero rozpoczyna interesować się trekkingiem, może nie wiedzieć jaki model okaże się najlepszą opcją. Dobrej jakości buty trekkingowe męskie – podobnie jak damskie – oznaczają niemały wydatek, więc znacznie lepiej jest postawić na dobrze dopasowany model, niż skończyć z butami zupełnie nie dopasowanymi do naszych potrzeb. Wystarczy dobrze przemyśleć trasę oraz zastanowić się nad tym, po jakim terenie preferuje się poruszać, a wówczas wybór właściwych butów z pewnością okaże się znacznie łatwiejszy.

Najlepsze męskie buty trekkingowe

Męskie buty do trekkingu wydają się znacznie różnić od modeli dla kobiet, ale czy jest tak w rzeczywistości? Obuwie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet musi być odpowiednio wzmocnione, tak samo zaimpregnowane, a także posiadać wysokiej jakości podeszwę, która uniemożliwi stopie ślizganie się po skałach czy w nierównym terenie. Buty trekkingowe męskie występują jednak znacznie częściej w wariantach z podwyższoną cholewką. Sięgają one wysoko ponad kostkę, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu stopy i nogi, właściwie chroniąc ją w czasie wymagającego marszu. Z drugiej strony – są również znacznie cięższe. Właśnie dlatego jest to model popularniejszy wśród mężczyzn. Im więcej wzmocnień, tym ciężar obuwia wzrasta. Ze względu na budowę anatomiczną, mężczyzna lepiej skorzysta na obuwiu trekkingowym z podwyższoną cholewką, ponieważ większe obciążenie nie będzie tak bardzo męczyć mięśni, a jednocześnie skuteczniej chroni przed kontuzją.

męskie buty trekkingowe

Męskie buty trekkingowe można również znaleźć w wariantach z obniżoną cholewką – do lub powyżej kostki. Przed wyborem warto jednak wiedzieć, że głęboko wycięte buty co prawda są znacznie lżejsze i często tańsze, ale jednocześnie nie zabezpieczają tak dobrze kostki. Polecane są zatem w przypadku tras niewymagających, bez ostrych podejść – najlepiej na równym terenie. Ze względu na swoją wagę podobne buty trekkingowe męskie znacznie lepiej wypadają w przypadku całodziennego marszu. Kiedy jednak trasa przebiegać ma przez tereny bardziej górzyste, lub też z wymagającym podłożem, warto postawić na wyższe obuwie.

Wiele osób zastanawia się także czy lepiej jest inwestować w buty skórzane, czy może postawić na obuwie wykonane z innych materiałów. Minusem skóry jest niewątpliwie to, że bardzo często należy ją impregnować, ponieważ tylko w ten sposób można zapobiec przenikaniu w jej głąb wilgoci i brudu. Męskie buty do trekkingu wykonane ze specjalnych materiałów funkcyjnych są znacznie łatwiejsze w konserwacji, a także szybciej pozwalają na odparowanie wody. Ich czyszczenie nie wymaga stosowania specjalistycznych środków, co wiele osób z pewnością uzna za bardziej praktyczne oraz funkcjonalne rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby nie oszczędzać na obuwiu trekkingowym, ponieważ inwestycja w dobry jakościowo sprzęt pozwoli skutecznie zminimalizować ryzyko powstania kontuzji.